• نوشته شده در: فروردین, ۲۸ ۱۴۰۰
 • توسط: کارشناس


 • بازار جهانی بستنی جلاتو

  بستنی جلاتو چوبیک

  بازار جهانی بستنی جلاتو با ورود تولیدکنندگان برتر با تولیدات متنوع، قیمت‌های مختلف و در حوزه جغرافیایی بسیار وسیع توسعه بسیار زیادی پیدا نموده است. همچنین افق‌های روشنی برای بازار جهانی بستنی ژلاتو در دهه آینده پیش بینی می‌شود.

  شاید چند دهه قبل هیچ کس تصور نمی‌کرد که این دسر سرد شیرین و ابریشمی با آن طعم‌های اصیل و قوی خود بتواند جایگاه قابل توجهی در بازار جهانی پیدا کند.

  گزارش‌های حاصل از تجزیه و تحلیل‌های علمی نشان دهنده پتانسیل بسیار بالای بازار بستنی ژلاتو به عنوان یکی از بازارهای روبه‌رشد صنایع غذایی است.

  با توجه به این که بازار بستنی جلاتو در ایران نوپا بوده و تاکنون چند تولید کننده معدود وارد تولید آن شده‌اند، در این راهنما شما را با گسترش بازار جهانی بستنی ژلاتو آشنا می‌کنیم.

  بازار بستنی جلاتو در کشورهای غربی

  بستنی جلاتو دسری است که از ایتالیا گرفته شده است. این بستنی خوشمزه به دلیل طعم‌های متنوع، نوع ساخت و ارزش غذایی مناسبی که دارد بسیار شناخته شده است.

  بستنی ژلاتو از نظر عطر و طعم، ترکیبات، شیوه تولید، ارزش غذایی و بافت تفاوت زیادی با بستنی‌های معمولی دارد که ما این تفاوت را در مقاله‌ای دیگر در همین وبلاگ به صورت مفصل بحث کردیم.

  بازار جهانی بستنی جلاتو در کشورهای غربی نسبت به دیگر کشورها رشد خوبی داشته و جامعه اروپا که جزو جهان اول بحساب می آیند و به سلامتی خود اهمیت میدهند، اغلب بجای بستنی صنعتی، بستنی جلاتو مصرف میکنند.

  در بستنی جلاتو تأکید بر طبیعی بودن همه چیز است. به همین دلیل در ترکیب آن از عطر و طعم مصنوعی یا شیرین کننده‌ها استفاده نمی‌شود.

  نسبت شیره و خامه تازه در آن نسبت به بستنی معمولی کمتر بوده و در عوض از حجم بیشتری میوه در آن استفاده می‌شود.

  گزارش‌های حاکی از پیش بینی رشد قابل توجه درامد در صنعت بستنی ژلاتو طی 5 سال آتی است.

  به صورت سنتی بازار جهانی بستنی جلاتو به دو بخش بستنی ژلاتو و سوربتو (ژلاتوی بدون چربی) تقسیم می‌شود و کاربرد آن از نظر نحوه فروش به فروش آنلاین و فروش آفلاین تقسیم می‌گردد.

  بستنی جلاتو

  بستنی جلاتو در کشورهای اروپایی

  بازار جهانی بستنی جلاتو در اروپا بسیار پررنگ‌تر از سایر قاره‌های جهان است. تقریباً در همه شهرهای مهم اروپایی شعبه‌ای از ژلاتری‌ها یا بستنی فروشی‌هایی که بستنی ژلاتو عرضه می‌کنند، دیده می‌شود.

  بستنی جلاتو علی رغم این که خیلی از کشورهای اروپایی بستنی‌های بومی معروفی دارند، در همه جای اروپا طرف دار دارد.

  در بین کشورهای اروپایی انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند، ایرلند، یونان، سوئد و بلژیک علاقه بیشتری به این بستنی ایتالیایی دارند.

  تحقیقاتی که بر روی پست‌های منتشر شده در اروپا انجام شده، نشان دهنده این است که کاربران شبکه‌های اجتماعی اروپایی بیش از 1.2 میلیون پست در خصوص بستنی ژلاتو منتشر کرده‌اند.

  در این پست‌ها بیش از 1.4 میلیون بار از بستنی ژلاتو با طعم‌ها و مزه‌های مختلف آن یاد شده است. نکته جالب این جاست که بیش از 82 درصد از این پست‌ها حاکی از رضایت بسیار زیاد این مخاطبان از طعم ژلاتوهای مصرف شده بوده است.

  محبوب‌ترین طعم‌های بستنی ژلاتو در این پست‌ها به ترتیب شکلاتی، وانیلی، توت فرنگی، تکه‌های بیسکوییت و پسته بوده‌اند.

  در خود کشور ایتالیا جلاتوی پسته‌ای، جلاتوی شکلاتی، جلاتوی وانیلی، جلاتوی لیمو و جلاتوی شکلات فوندنت محبوب‌ترین طعم‌های بستنی جلاتو هستند.

  بستنی جلاتو

  بستنی جلاتو در آمریکا

  در آمریکا بیشتر مردم بستنی ژلاتو را با عنوان بستنی ایتالیایی می‌شناسند. بازار جهانی بستنی جلاتو در آمریکا بسیار صنعتی شده‌تر از سایر نقاط جهان است.

  برندهای معتبری در قاره آمریکا این بستنی را تولید و در همه شهرهای این قاره توزیع می‌کنند.

  در ایالات متحده شاخص‌ترین طعم بستنی ژلاتو، طعم پسته‌ای آن است. به گونه‌ای که بستنی جلاتو پسته به عنوان طعم معیار شناخته می‌شود.

  به همین دلیل بعضی از شرکت‌ها به دلیل گران بودن پسته در این کشور از مواد جایگزین استفاده می‌کنند. همین مسئله باعث نگرانی طرف‌داران ژلاتو در آمریکا شده و به شدت دنبال طعم اصیل آن هستند.

  در بین آمریکایی‌ها شاخص‌هایی به عنوان روش‌های عمومی شناخت ژلاتوی اصل مرسوم است. مانند این که گفته می‌شود، بستنی جلاتوی اصل نباید رنگ روشنی داشته باشد. چون ترکیب شیر و خامه با هر ماده‌ای رنگ آن را کمی کمتر می‌کند.

  در ایالات متحده در همه جا می‌توان ژلاتری یافت. از مرکز شهر منهتن گرفتن تا استراحت گاه های اسکی کلرادو، از محله ایتالیایی‌های سانفرانسیسکو تا ساحل لاس‌وگاس.

  ژلاتو در کانادا یکی از دسرهای محبوب و شناخته شده است. در مکزیک ژلاتو مطابق سلیقه مردم عاشق تندی این کشور تغییر داده شده و مکزیکی‌ها طعم‌های تند را بیشتر دوست دارند.

  در منطقه کارائیب و آمریکای جنوبی، مردم بیشتر علاقه دارند ژلاتری‌هایی را بیابند که یک ایتالیایی اصیل آن را اداره می‌کند. چون طعم‌های اصیل را می‌توان آن جاها یافت.

  بستنی جلاتو در آسیا و آفریقا

  بستنی جلاتو در بازارهای منطقه آسیا و آفریقا با جایگاه خود فاصله زیادی دارد. عمده ژلاتری‌های کشورهای آسیایی شعبه‌ای با فاصله زیاد از شعبه مرکزی در ایتالیا هستند.

  شرکت‌های معتبر ایتالیایی روی توسعه این بستنی خوشمزه در کشورهای آسیایی حساب زیادی باز کرده‌اند. آن‌ها معتقدند که ژلاتو خیلی زود مانند پیتزا جهانی خواهد شد.

  و راز این بازار جهانی بستنی جلاتو در توسعه ژلاتری‌های حرفه‌ای در سراسر منطقه آسیاست. به همین دلیل دائماً تورهای آموزشی توسط ژلاتری‌های معتبر ایتالیایی در کشورهای مختلف آسیایی برقرار می‌شود.

  در کشورهای شرق آسیا، مخصوصاً در شهرهای بزرگ علاقه‌مندان به ژلاتوهای ایتالیایی با مسافرت به این کشور و گذراندن دوره‌های طولانی، روش کار را آموزش دیده و توانسته‌اند ژلاتویی با قابلیت‌های جالب توجه تولید کنند.

  در کشورهای عربی، معمولاً بستنی‌های جلاتو را می‌توان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، آن هم در بسته بندی‌های سنتی یافت.

  اما در ایران، مردم کشورمان تازه با این طعم خوشمزه آشنا شده‌اند، و به نظر می‌رسد که خیلی زود طعم بستنی ایتالیایی در کشور ما فراگیر خواهد شد.

  پیش از این تقریباً شاهد هیچ برند شناخته شده‌ای در بازار بستنی جلاتو نبودیم. اما با ورود برند معتبری مثل چوبیک که سابقه کار بسیار درخشانی دارد، انتظار می‌رود که خیلی زود بستنی ژلاتو تبدیل به بخشی از شادی همیشگی خانواده‌های ایرانی شود.