بستنی ایتالیایی جلاتو چیست و چگونه ساخته می شود؟

بستنی جلاتو یکی از خوشمزه ترین دسر هایی ست که در سراسر جهان شناخته شده و محبوب است. جلاتو از کلمه ی لاتین جلاتوس به معنای سرد و یخ زده میباشد. ژلاتو یا جلاتو یک نوع بستنی است که با روش متفاوت بدست میاد. ژلاتو دسر ایتالیایی است که به علت طعم بی نظیر و متفاوتش شناخته میشود. این دسر را میتوان در طعم های متفاوت و به شکل های مختلف و رنگ های جذاب پیدا کرد. ژلاتو یکی از محصولات خوشمزه ی صادراتی کشور ایتالیا است. و به فروشگاه و یا بستنی فروشی هایی که بستنی ژلاتو میفروشند ژلاتری گفته میشود.

بنر دوم ژلاتو چوبیک

تاریخچه ی بستنی

تاریخچه ی بستنی برمیگردد به حدود 2000 سال پیش. رومیان باستان برای رهایی از گرمای تابستان به دنبال یک دسر خنک بودند. به همین دلیل در طول زمستان برف های کوهستان را فشرده میکردند تا به صورت مکعب های یخی در بیاید و بعد آن را با میوه های مختلف طعم دار میکردند. و به همین طریق اولین بستنی ها اختراع شد. اما به دلیل فرایند سختی که برای تهیه ی بستنی باید انجام میشد این دسر مختص طبقه ی اشراف و ثروتمند جامعه بود.

اما مهم‌ترین نقطه عطف در تاریخ بستنی ژلاتو در سال ۱۶۸۶ اتفاق افتاد. در این زمان که نقطه عطفی در تاریخچه جلاتو به حساب می آید، ماهی گیر سیسیلی به نام فرانچسکو پروکوپیو دی کولتلی (Francesco Procopio dei Coltelli) تصمیم گرفت که نخستین دستگاه بستنی سازی را اختراع کند.

او را به عنوان اولین نفری که بستنی فروشی را شروع کرد میشناسند و کافه ای به نام خودش پروکوپ تاسیس کرد. بعد از پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن این دسر، دیگر محدودیتی برای عموم مردم در خرید بستنی نبود.

سه چرخه بستنی فروش جلاتو

تاریخچه ی بستنی جلاتو

دسر ژلاتو تاریخچه ی دقیقی ندارد و مشخص نیست چه کسی برای اولین بار آن را خلق کرده است. برخی بر این باورند که اولین بار در سیسیل و برخی دیگر میگویند منشا آن در فلورانس بوده است. اما براساس مدارک قدیمی گفته میشود که مربوط به چین باستان است. پاداشاهان چین برای دسر از ترکیب شیر بوفالو، آرد و یخ استفاده میکردند.

بعد ها به این ترکیب، میوه ها و مغز های مختلفی اضافه شد و طعم های متفاوتی را با این مواد اولیه ساختند. بعد از آن نیز زرده ی تخم مرغ را به این معجون اضافه کردند. اما به دلیل قیمت بالا و نایاب بودن آن این دسر، مخصوص افراد بالا رتبه بود.جالب است بدانید، یکی از افرادی که نقش مهمی در ظهور ژلاتو داشته، مارکو پولو است. مارکو پولو بعد از سفر به چین، داستان هایی از این دسر برای آشپزان ایتالیایی تعریف میکند و آن ها با تغییراتی در این رسپی به فرمول جادویی بستنی جلاتو میرسند. و این دسر محبوب با این شکل ظاهری که میشناسید در ایتالیا متولد شد.

در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ جلاتو کم کم توسط فروشنده‌های دوره گرد و اغذیه فروشی‌های سیار به فروش رسید و به این ترتیب به بخشی از زندگی روزمره مردم تبدیل شد.

محبوب ترین طعم های بستنی جلاتو کدامند؟

تنوع در طعم بستنی جلاتو بسیار زیاد است و میخواهیم در ادامه طعم های محبوب آن را معرفی کنیم. یکی از طعم دهنده های طبیعی بستنی جلاتو که بسیار محبوب است دسته ی شکلات ها هستند. این شیرین کننده ی جذاب رو میتونید در طعم های مختلف پیدا کنید. در ادامه با چند طعم محبوب شکلات آشنا میشوید.

بستنی اسنیکرز

بستنی اسنیکرز از محبوب ترین و شناخته شده ترین طعم های بستنی جلاتو است. اسنیکرز محتوای مغز هایی مثل بادام زمینی، نقل و بادام دارد و روی آن با روکشی از شکلات پوشانده شده است.

جلاتو سازان، این شکلات بی نظیر را با خوشمزه ترین بستنی یعنی جلاتو، ترکیب کردند و یک بمب انرژی زا و هیجان انگیز حاصل شده است.

بستنی اسنیکرز رتبه اول در فروش، میان بستنی جلاتو شکلاتی را از آن خود کرده است. محبوبیت این بستنی در میان جلاتو خورها روز به روز بیشتر می شود و جایگاه خاصی پیدا کرده است.

جلاتو با طعم نوتلا (فندوق)

تمام کسانی که طرفدار طعم های شیرین باشند عاشق نوتلا هستند که پر از فندوق میکس شده است. تصور کنید این شکلات بی نظیر را با بستنی جلاتو ترکیب کنند. بی شک نتیجه فوق العاده میشود. بستنی نوتلا از محبوب ترین و خوشمزه ترین طعم های جلاتو است که ترکیبات دیگری نیز دارد.

جلاتو + شکلات هوبی

شکلات هوبی با مغز فندوق نیاز به تعریف ندارد. همه ما باهاش خاطره داریم و طعم خاطره انگیزش با بستنی فوق العاده میشود. ولی در ترکیب شکلات هوبی با بستنی جلاتو چیزی که خیلی نظر مشتریان رو جلب میکنه، تکه های شکلات هوبی روی بستنی و داخل اون هست.

وقتی درحال خوردن بستنی با ترکیب هوبی هستید، تا قسمت آخر بستنی طعم هوبی همچنان هوش از سر آدم میبره

مخلوط جلاتو با کیت کت

کیت کت یک شکلات ویفری ترد و خوشمزه است که با شکلات پوشانده شده و یکی از بهترین بستنی های ژلاتو در کنار این ویفر محبوب ساخته میشود.

ویفر کیت کت از شکلات های ساخت کشور انگلستان است که اولین بار توسط شرکت شکلات سازی روتریز واقع در یورک انگلستان ساخته شد. کیت کت برای اولین بار در سال 1920 خلق شد و ایده فرم و شکل آن توسط یکی از کارمندان کارخانه راونتریز داده شد که بصورت قطعه قطعه باشد.

امروزه این شکلات خوشمزه در سراسر جهان با بستنی جلاتو به سبک ها و روش های مختلف ترکیب می شود و طعمی بی نظیر را برای مشتریان خود به وجود آورده است.

جلاتو + شکلات کیندر

شکلات کیندر با مغز کرم شیری و روکش شکلاتی به علت طعم شیر و کاکائو بسیار پر طرفدار است بستنی سازان هوشمند ایتالیایی این شکلات را با بستنی جلاتو ترکیب کرده اند و در حال حاضر سراسر فروشگاه های جلاتو فروشی ایتالیا این طعم از بستنی را میسازند.

شکلات کیندر در سال 1967 توسط شرکت فریرو در کشور آلمان تولید و عرضه شد. بعد از آن به کشور ایتالیا رسید که در آنجا طرفداران زیادی پیداکرد. رفته رفته محبوبیت آن چندین برابر شد. ورود این شکلات به کشور ایتالیا که مهد بستنی جلاتو است باعث شد مبتکران این بستنی شکلات کیندر را همانند دیگر طعم ها با بستنی جلاتو ترکیب کنند و بعد از عرضه آن مشتریان این بستنی استقبال خوبی از این طعم بستنی کردند و کم کم در سراسر جهان بستنی جلاتو با طعم کیندر جایگاه خود را تثبیت کرد.

جلاتو + شکلات لوتوس

لوتوس در دسته ی بیسکوییت ها قرار میگیرد و بسیار خوشمزه و مفید است و میتوانید طعم خوب آن را در کنار بستنی جلاتو تجربه کنید.

جلاتو + توییکس

نوعی بیسکویت یا کوکی ست که مغز آن کارامل و روی آن با لایه ای از شکلات پوشانده شده و بسیار در کنار بستنی جلاتو طعم خاطره انگیزی میسازد.

ایده توییکس به بیش از 50 سال قبل باز می گردد و نام آن ریدر بود و در انگلیس توسط شرکت شکلات سازی مارس ساخته شد. بعد ازآن در سال ۱۹۷۹ نام آن به توییکس تغییر کرد و چنان محبوب شد که تولید آن در کشور آمریکا نیز شروع شد. این شکلات خوشمزه از ترکیبات: آرد گندم، شکر، شیر، نشاسته ذرت و کاکائو است تشکیل شده است.
در سال ۲۰۱۲ شکلات توییکس به عنوان ششمین شکلات محبوب در جهان شناخته شد.
طرفداران شکلات توییکس در سراسر جهان همچون دانمارک، فنلاند، فرانسه، ایتالیا، نروژ، ترکیه، هلند و انگلیس آن را در بستنی جلاتو نیز میل می کنند

جلاتو توییکس نیز از محبوب ترین های بستنی های پرطرفدار در سراسر جهان شناخته شده است.

بستنی جلاتو و بیسکویت اورئو

اورئو نامی آشنا برای کسانی که بیکوییت های شکلاتی دوست دارند. این بیسکویت که طعم جادویی دارد با بستنی جلاتو، تبدیل به یک ترکیب بی نظیر میشود.

اورئو در سال 1912 خلق شد و تا کنون در بیشتر کشورها در حال تولید و عرضه است. این بیسکوییت از 2 بخش که میان آن کرم قرار گرفته تشکیل می شود. بیسکوییت اورئو توسط شرکت آمریکایی نابیسکو ساخته شد و بعد از آن به کشور انگلستان نیز صادر شد.

بیسکوییت اورئو اولین بار در شهر چلسی انگلستان با بستنی جلاتو ترکیب شد و بعد از آن این بستنی در بیشتر فروشگاه های جلاتوری در سراسر دنیا جایگاه خود را پیدا کرد.

دیگر ترکیبات شکلات با جلاتو

شکلات باچو

ترکیب فندوق و شکلات را شکلات باچو میگویند. از منطقه ی پروجا آمده و در ایتالیا این شکلات هیجان انگیز را با بستنی جلاتو ترکیب میکنند.

شکلات جاندویا

این شکلات ترکیبی از خامه با شیر و فندق است. این شکلات برای منطقه پیدمونت است. این ترکیب فوق العاده با بستنی جلاتو طعم عالی میسازد.

شکلات آل آرانچا

شکلات تلخ به علاوه ی تکه های شیرین شده ی پوست پرتقال با بستنی جلاتو جادویی میشود.

شکلات پپرونچینی

این شکلات برای افراد خاص پسند ساخته شده.کسانی که ترکیب پرتقال با فلفل و شکلات تلخ را دوست دارند. این معجون خاص و خوشمزه را با بستنی ژلاتو ترکیب میکنند و نتیجه عالی میشود.

شکلات آل آزتکا

نمیدانم میتوانید ترکیب دارچین به همراه فلفل تند را تصور کنید! اما به دوستداران تندیجات باید گفت تر کیب این دو ادویه با شکلات و بستنی ژلاتو بسیار جذاب است.

ترکیب جلاتو و آجیل‌ها (مغزها)

آجیل ها از مقوی ترین گروه مواد غذایی محسوب میشوند. میتوان از آجیل و مغز ها در بستنی جلاتو استفاده کرد. روش ترکیب این مغز ها به صورت میکس شده و یا درسته با بستنی جلاتو مخلوط می شود.

بستنی جلاتو پسته

یکی از خوشمزه ترین و البته گران ترین مغز ها پسته است. و ترکیب این مغز مقوی و خوش طعم با بستنی جلاتو، یکی از پر فروش ترین جلاتو ها ست.

پسته حاوی کربوهیدراتها، پروتئین، اسیدهای آمینه ،چربی و فیبرهای رژیمی می باشد که برای سلامتی بدن مفید است. این خشکبار خوشمزه، از مواد معدنی ،پتاسیم، آهن، کلسیم ،روی ،مس و سدیم نیز غنی می باشد. اما ویتامین های پسته نیز از مواردی است که به اهمیت آن می افزاید که شامل ویتامین های ضروری مانند: ث ، ب6، آ، کا، تیامین، فولات، کولین ،اسید و بتایین است.

حال این مغز با اهمیت به بستنی جلاتو افزوده شده و ترکیبی از لبنیات سالم و مواد معدنی و ویتامین هارا تشکیل می دهد که بی شک برای سلامتی بسیار مفید و نشاط آور خواهد بود.

بستنی و بادام

بادام از پر خاصیت ترین آجیل ها محسوب میشود و طعم بادام و بستنی جلاتو بسیار دلچسب میشود. بادام سرشار از کلسیم است و به همین دلیل بستنی جلاتو با ترکیب بادام برای کودکان پیشنهاد می شود که برای رشد و تکامل کودکان بسیار مفید است.

ترکیب فندق و جلاتو

طعم بسیارخوب فندوق را علاوه بر شکلات میتوان با بستنی هایی مثل جلاتو ترکیب کرد. این بستنی تقریبا شبیه به همان نوتلا است که البته فقط از ترکیب فندوق و جلاتو تهیه می شود.

شاه بلوط + ژلاتو

مصرف شاه بلوط به عنوان آجیل ترکیب شده در بستنی جلاتو، خیلی معمول نیست. ولی در جاهایی از ایتالیا که این آجیل در دسترس است به صورت فصلی از آن استفاده می‌شود.

شاه بلوط شامل خواص مختلف از جمله انتی اکسیدان است  و ویتامین ث و کربوهیدارت است و کالری پایینی هم دارد.

ترکیب جلاتو و میوه ها

میوه ها را میتوان طبیعی ترین طعم ساز های دسرها دانست. با تنوع بسیار میوه ها میشود هر طعمی را با بستنی جلاتو تجربه کرد. از میوه ها برای طعم دهی و تزئین بستنی جلاتو استفاده میشود. میوه ها سرشار از انواع ویتامین و مواد معدنی هستند که برای سلامت بدن، نشاط و زندگی بهتر توصیه می شوند. هر شخص روزانه باید بین 5 الی 7 واحد میوه مصرف کند. حال کسانی که زیاد میل به خوردن میوه ندارند، می توانند از ترکیبات میوه و بستنی استفاده کنند.

بستنی جلاتو توت فرنگی

توت فرنگی یکی از میوه های بسیار محبوب و خوشمزه و پر خاصیت است و هنگامی که با بستنی ژلاتو ترکیب شود طعم بسیار لذت بخشی را به شما منتقل می کند.

خواص توت فرنگی

توت فرنگی جزو میوه هایی است که آنتی اکسیدان فراوان دارد و متخصصین توت فرنگی را برای پیشگیری و کاهش بیماری های قلبی توصیه می کنند چراکه آنتی اکسیدان ها و پلی فنل ها در توت فرنگی در بهبود و کارکرد قلب تاثیر مثبت دارد و می تواند از انواع سرطان نیز جلوگیری کند. از دیگر خواص توت فرنگی می توان به ویتامین C موجود در آن اشاره کرد که به سلامت پوست و مو نیز کمک خواهد کرد. فیبر موجود در توت فرنگی نیز خواص فراوان برای سیستم گوارش و بهبود هضم غذا دارد.

ترکیبات جلاتو توت فرنگی

بستنی جلاتو توت فرنگی به همراه شکلات کیت کت ترکیبی هیجان انگیز برای شروع یک روز پر انرژی ساخته شده که می تواند شمارا یک روز کامل سروحال و قبراق نگه دارد.

بستنی جلاتو شاتوت

بستنی شاتوت که از بهترین و خوشمزه ترین طعم های جلاتو است، در بیشتر فصول سال در دسترس است. به دلیل ارزش غذایی شاتوت وفواید بی نظیر آن، تولید بستنی جلاتو شاتوت در جهان رو به افزایش است. این میوه خوش رنگ و مفید بیشتر در آمریکا و آسیا رشد می کند و در ایران نیز به دلیل شرایط اقلیمی به وفور یافت می شود.

خواص شاتوت

شاتوت از میوه های با ارزش و پر از ویتامین های مفید است که بیشترین آنها می توان به ویتامین سی، ویتامین کا، ویتامین ای و سرشار از پتاسیم و آهن است. این میوه بی نظیر با ترکیب جلاتو بصورت اسانس طبیعی و تکه های مخلوط آن در بستنی فوق العاده خوشمزه و خوش رنگ می شود.

مخلوط جلاتو و آلبالو

طعم ترش آلبالو و شیرینی بستنی یک ترکیب جادویی است که همه تمایل به حداقل یکبار تجربه آن را دارند. این ترکیب بی نظیر در بستنی جلاتو خواص فراوانی نیز دارد. در این بستنی پس از شستشوی کامل آلبالو، ابتدا هسته آلبالو توسط دستگاه جدا شده و در دستگاه مخلوط کن بصورت پوره در میاید. سپس با بستنی جلاتو ترکیب می شود و روی بستنی با تکه های آلبالو تزیین می شود.

خواص آلبالو

آلبالو از میوه های فصل گرم است که اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان به وفور یافت می شود و خواص زیاد از جمله آنتی اکسیدانی دارد. برای کاهش و پیشگیری از بیماری های قلبی نیز آلبالو توصیه می شود. مزه آلبالو ترش و شیرین است که هرچه هوا رو به گرما می رود این میوه رسیده تر می شود و شیرینی آن به ترشی قلبه می کند. این میوه حاوی ویتامین آ نیز هست که برای تقویت چشم نیز مفید می باشد.

کرم های بستنی ژلاتو

کرم ها به عنوان مکمل بستنی ژلاتو سرو میشوند. و برای خنثی کردن طعم های تند بستنی و یا طعم دهی بیشتر به آن مورد استفاده قرار میگیرند. کرم ها نیز طعم های مختلفی دارد که میخواهیم با آن ها آشنا بشیم.

ترکیب فیور دی لاته در بستنی جلاتو

خیلی ها فیور دی لاته رو به عنوان خامه میشناسند. اما این کرم تفاوت های شایانی با خامه های معمولی دارد. در تهیه بستنی جلاتو نیز از فیور دی لاته استفاده می شود و به اصطلاح از گل شیر برای این خامه استفاده میشود. این کرم یک خامه ی لطیف با طعمی شگفت انگیز است.

نقش کرما در تهیه جلاتو

کرما نوعی کرم با طعم کاستارد تخم مرغ است و نباید آن را وانیل اشتباه گرفت. از این کرم نیز در تهیه جلاتو اصل ایتالیا استفاده می شود.

زابیونه

در این کرم از زرده ی تخم مرغ و ماسالا استفاده میشود. و عطر و طعم این کرم مانند مارسالا است. ترکیب زابیونه و جلاتو در نقاط مختلف جهان شناخته شده است.

ترکیب نارگیل و بستنی

میوه نارگیل دارای فواید و خواص شگفت انگیزی است، از خواص میوه نارگیل می توان به آب کردن چربی شکم، تقویت انرژی، مبارزه با خشکی پوست و درمان پوست چربی اشاره کرد.

مطلب بالا مربوط به خواص نارگیل سایت نمناک است که میتوانید تمام خواص نارگیل را بخوانید.

نارگیل با طعم و عطر بسیار خوبش به صورت کرم در بستنی جلاتو نیز استفاده میشود.

جلاتو قهوه ترکیبی خاص

ترکیب قهوه با بستنی جلاتو بسیار هوشمندانه است. قهوه از نوشیدنی های پر طرفدار در نقاط مختلف جهان است. و عطر و طعم بی نظیر به بستنی میدهد. برای کسانی که عاشق قهوه هستند این بستنی خوشمزه پیشنهاد می شود.

مخلوط آمرنا با جلاتو

این کرم از ترکیب کرم فیور دی لاته با مربای آلبالو درست می‌شود. ریختن این کرم بر روی بستنی جلاتو برای بسیاری از علاقه‌مندان به طعم‌های ترش و ملس دوست داشتنی خواهد بود.

محصولات چوبیک
بستنی جلاتو اسکوپی

تفاوت ژلاتو با بستنی معمولی

بستنی ژلاتو از نظر عطر و طعم، ترکیبات، شیوه تولید، ارزش غذایی و بافت تفاوت زیادی با بستنی‌های معمولی دارد. بستنی ژلاتو و بستنی های معمولی هر دو از 3 ماده ی اصلی ساخته شدند. شیر، خامه و شکر. اما تفاوت بین آن ها در میزان این مواد اولیه مشخص میشود.

اولین تفاوت این دو در میزان چربی است. میزان چربی ژلاتو بین 7 تا 10 درصد است. اما در بستنی های معمولی بیش از 12 درصد چربی وجود دارد.

نسبت شیر و خامه در جلاتو کمتر است و بیشتر از میوه ها در آن استفاده میشود.

جلاتو در دمای بالاتری نسبت به بستنی های دیگر سرو میشود و اون حس ناخوشایند سر درد بعد از خوردن چیز یخ را ندارد.

میزان حجم هوا در جلاتو کمتر است و نسبت به دیگر بستنی ها متراکم تر هست. و به همین دلیل میتوان طعم آن را بهتر دریافت کرد و نیازی به استفاده از طعم دهنده های مصنوعی  و اسانس های صنعتی نیست.

میزان هوا در بستنی جلاتو 10 تا 20 در صد است در صورتی که این مزان در بستنی های معمولی گاهی به 100 درصد میرسد.

بستنی معمولی عمدتاً شامل زرده تخم‌مرغ است، در حالی که در جلاتو به‌ندرت از آن استفاده می‌شود. در عوض، بستنی جلاتو معمولاً حاوی شیر بیشتری است و لذا خرید بستنی ژلاتو کمی گران‌تر خواهد شد. و زرده ی تخم مرغ حاوی کلسترول و چربی زیادیست که به سلامتی آسی وارد میکند.

ساختار و بافت بستنی ژلاتو

در بستنی جلاتو تأکید بر طبیعی بودن همه چیز است. به همین دلیل در ترکیب آن از عطر و طعم مصنوعی یا شیرین کننده‌ها استفاده نمی‌شود.

از مواد اصلی این دسر خوشمزه میتوان به شیر، خامه و شکر اشاره کرد. در فرایند ساخت این دسر با چرخاندن مواد هوا وارد آن میشود. در بستنی های ژلاتو از حجم هوای کمتری استفاده میشود. وچون بعد از اضافه کردن هوا به بستنی های معمولی سریع هم زده میشود، هوا به خورد بستنی رفته و باعث افزایش حجم آن میشود.

بافت ژلاتو ابریشمی و متراکم تر از دیگر بستنی ها ست. و این باعث میشود طعم جلاتو بسیار قوی تر از دیگر بستنی ها باشد. همچنین برای طعم ژلاتو از طعم دهنده های طبیعی مانند میوه ها استفاده میشود.

علت محبوبیت بستنی ژلاتو

بستنی ژلاتو بسیار ارزش غذایی بالایی دارد و در کنار کیفیت و سلامت میتوان طعم بسیار خوب بستنی را در این دسر چشید. و میزان علاقه مندان به این دسر روز به روز افزایش میابد.

عدم وجود لبنیات پر چرب و زرده ی تخم مرغ در این دسر محبوبیتش را د وچندان کرده است. بستنی جلاتو کم کالری ترین بستنی شناخته شده و برای کسانی که دغدغه ی اضافه وزن دارند این یک پیشنهاد شگفت انگیز خواهد بود. و دیگر با عذاب وجدان دسر مورد علاقه ی شان را نمیخورند.

بستنی ژلاتو برای کودکان

همه ی بچه ها عاشق بستنی هستند، اما بستنی ها ی معمولی نمیتواند انرژی لازم را به کودکان بدهد. ولی در این میان بستنی ژلاتو ارزش غذایی بسیاری دارد و بین بستنیها سالمترین آن ها است. و متخصصان تغذیه بر این باورند که مواد موجود در ژلاتو میتواند بیشتر نیاز های غذایی کودکان را برطرف کند.

و از آن جا که کودکان تحرک زیادی دارند باید در رژیم غذایی آن ها غذاهای مفید با ارزش غذایی بالا و همچنین قند وجود داشته باشد تا کالری مورد نیاز کودک برای فعالیت های ذهنی و جسمی تامین شود.

اگر به دنبال یک میان وعده سالم و در عین حال خوشمزه و دلچسب برای فرزندان خود هستید ، میتوانید بستنی های ژلاتو را در میان وعده های کودکان اضافه کنید. چرا که این بستنی به دلیل داشتن ویتامین های مورد نیاز برای کودکان، می تواند انرژی مورد نظر آن ها در طول یک شبانه روز را تامین کند.

بستنی جلاتو قیفی

اهمیت ترکیبات جلاتو برای کودکان

شیر گاو از پرچرب ترین لبنیات است و بسیاری از کودکان به علت ضعیف بودن سیستم گوارشی، هضم لاکتوز موجود در این شیر برایشان دشوار است که این موضوع از اهمیت بالایی در تغذیه کودکان برخوردار است. در ترکیبات بستنی ژلاتو هیچ گونه شیر پرچربی در آن نیست. و بسیاری برایشان سودمند است.

بسیاری از پزشکان به پدر و مادر ها توصیه میکنند اصلا لبنیات پر چرب به کودکان ندهند زیرا باعث مشکلات گوارشی مثل عدم هضم شدن غذا، اسهال، دل پیچه و نفخ میشود. اما اگر بچه ها عاشق بستنی هستند مادر پدر ها میتوانند با خیال راحت به کودکان بستنی ژلاتو بدهند زیرا که این بستنی فاقد هرگونه لبنیات پرچرب و مضرر است.

بستنی ژلاتو برای بیماران

خیلی از مردم با هر سنی عاشق بستنی هستند و اون رو یکی از خوشمزه ترین بستنی ها میدونند. اما شاید همه ی افراد ی که به این دسر علاقه دارند، به علت فشار خون، قند، کلسترول و بسیاری از بیماری های قلبی عروقی اجازه ی خوردن آن را نداشته باشند. اما امروزه فرصت لذت بردن از بستنی از هیچ کس دریغ نمیشود، زیرا تا قبل بستنی های معمولی بودند که حاوی چربی های اشباع هستند و برای افرادی که بیماری های زمینه ای دارند بسیار مضرر است ولی اکنون بستنی جلاتو را داریم که میزان چربی اشباع در آن صفر است و میتوان با خیال راحت جایگزین بستنی های صنعتی کرد.

طعم های بستنی قیفی جلاتو

بستنی ژلاتو برای بانوان باردار

باردای بخشی از مراحل زندگی خانم ها است در اون دوران شرایط ویژه ای دارند. در این دروان، بانوان پرهیز های غذایی خاصی دارند و رژیم غذایی آن ها برای سلامت بیشتر جنین متفاوت است. در حالی که ممکن است این مادران ویار به بستنی داشته باشند. اما بستنی جلاتو می تواند به عنوان یک میان وعده خوب برای خانم های باردار معرفی شود، چرا که میزان قند و چربی در این بستنی کنترل شده و احتمال ابتلا به دیابت بارداری را در خانم های باردار به شدت کاهش می دهد.

روش های سرو بستنی جلاتو چیست؟

همیشه علاوه بر کیفیت محصولات باید به ظاهر آن ها توجه شود تا یک خاطره ی زیبا در ذهن مشتریان نقش ببندد و لذت ببرند. برای سرو بستنی جلاتو نیز باید دقت شود و اینکار را میتوان به روش های متفاوت انجام داد. و دوست داران بستنی جلاتو میتوانند این دسر جذاب را به روش های متفاوت میل کنند.

بستنی جلاتو نونی

سرو کردن بستنی جلاتوی به روش ساندویچی

در ایتالیا که مهد جلاتو شناخته میشود به عنوان یک میان وعده ی بسیار خوشمزه بستنی جلاتو را در یک کروسان که به سبک ایتالیایی پخته میشود قرار میدهند. میل کردن این میان وعده ی ایتالیایی شبیه به خوردن یک پیراشکی شکم پر است، اما با این تفاوت که وسط آن از بستنی جلاتوی خوشمزه و سرد پر شده است.

سرو کردن ژلاتو بصورت ویفری

همانطور که گاهی برای سرو بستنی های دیگر از ویفر استفاده میشود، میتوان بستنی جلاتو را نیز به این روش عالی سرو کرد و دیگر نیاز به قاشق برای تناول آن نیست.

میتون ظرف های ویفری در اندازه و شکل های مختلف پیدا کرد. بعضر از آن ها مانند نان تخت و ورقه ای هستند و میتوان چند اسکوپ از بستنی ژلاتو را بین دو تا نان گذاشت و مثل لقمه خورد. و یا میتوان از ویفر های قیفی استفاده کرد و چند اسکوپ با طعم های مختلف روی آن سوار کرد. همچنین کاسه های ویفری و لوله های فیری وجود دارد که میتوان با اسکوپ های این بستنی خوشمزه آن ها را پر کرد.

قطرات روغن و سرکه بر روی جلاتو

در ایتالیا از یک روش عجیب برای سرو ژلاتو استفاده میکنند. بعد از قرار دادن اسکوپ بر روی ظرف مورد نظر روی بستنی ژلاتو قطرات روغن زیتون و یا سرکه میپاشند. و معتقدند که اینکار باعث خوشمزگی دو چندان آن میشود.

از سرکه بیشتر برای طعم کارامل استفاده میکنند. و از روغن برای طعم های میوه ای مورد استفاده قرار میگیرد.

سرو قهوی ژلاتو

میتوان ژلاتو را با قهوه و یا شکلات های مایع ترکیب کرد و یک طعم جدید و بینظیر را خلق کرد. برای دوستداران قهوه و ژلاتواین محصول باید هیجان انگیز باشد.

برای تهیه ی این ترکیب جذاب باید در ابتدا سس قهوه را درست کنید و برای اینکار میبایست یک پیمانه ژلاتوی وانیلی و یا فندوقی را با چهار پیمانه قهوه ی اسپرسو ی داغ مخلوط کرده و بعد سس شما آماده ست.

بعد ژلاتوی خود را با هر طعمی که دوست دارید در ظرفی بریزید و بعد روی آن را با سس قهوه بپوشانید.

سرو بستنی ژلاتو با میوه

یکی از مرسوم ترین روش هایی که میتوان ژلاتوی خوشمزه ی خود را سرو کنید، سرو آن با تکه های میوه ی تازه ست. از اصول این روش باید گفت که حتما میوه های همان فصل را باید برای تزئینات استفاده کرد.

سرو بستنی ژلاتو به شکل خامه ای:

از روش های دیگر که نیاز به سرمایه ی زیادی نداره و فقط با دستگاه کوچکی درست میشود و میتوانید در بیشتر ژلاتری ها پیدا کنید، ژلاتو به صورت نرم و سبک هست. و این روش برای مکان های کوچک مثل کافه بسیار به صرفه است. اما فقط در طعم های وانیلی، توت فرنگی، موزی، کاکائویی عرضه می‌شود.این روش کیفیت پایین تری نسبت به جلاتوی سفت دارد.

جلاتوی خامه ای با جلاتوی سنتی از نظر مراحل انجماد و نحوه فریز شدن و دمای نگه داری متفاوت است. جلاتو ی نرم و خامه ای در دمای بالاتری نگهداری میشود و حجم هوای آن به نسبت جلاتوی سفت بیشتر است.

تاثیر جلاتو بر کرونا ویروس

همانطور که میدانید، ویروس کرونا بیش از یک سال است در دنیا همه گیر شده و افراد زیادی را به خود مبتلا کرده است. پزشکان و دانشمندان طبق تحقیقات در این مدت به نتایج مختلفی رسیده اند و برای پیشگیری از ویروس کرونا و درمان آن راه حل های مختلفی را ارائه کرده اند. مثلا استفاده از مواد غذایی طبیعی و پرهیز از غذاهای صنعتی و دارای مواد نگهدارنده و همینطور مصرف ویتامین ها و گروه های غذایی سالم.

همانطور که در این مقاله گفتیم، بستنی جلاتو از سالم ترین و مغزی ترین خوراکی هایی است که می توان از آن روزانه استفاده کرد و از این جهت که هیچگونه مواد غیرطبیعی در ساخت آن استفاده نمی شود، یکی از بهترین خوراکی ها و بهترین نوع بستنی در دوران ویروس کرونا است.

ویروس کرونا

نقش ویتامین های موجود در بستنی جلاتو بر ویروس کرونا

برای تقویت بدن در برابر ویروس کرونا، پزشکان و محققان، ویتامین هایی نظیر  ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین C، و ویتامین های گروه B را توصیه می کنند.

اکثر این ویتامین ها در لبنیات و میوه ها به وفور یافت می شود. از این جهت خوردن بستنی جلاتو بسیار توصیه می شود.

ویتامین های موجود در جلاتو و میوه های طبیعی که در آن استفاده می شود بهترین گزینه برای سپری کردن لحظات شاد برای افراد جامعه در تمامی سنین است.

بستنی جلاتو به دلیل دمای بالاتر و سرمای کمتر آن نسبت به بستنی های صنعتی، از دیگر دلایل آن برای جایگزین شدن با بستنی های معمولی و صنعتی در دوران کرونا است.

بازار بستنی ژلاتو در جهان

بازار بستنی ژلاتو در جهان رشد بسیار خوبی داشته است. بستنی ژلاتو ارزش غذایی بالاتری نسبت به بستنی معمولی دارد، و کشور های جهان اول مثل کشور های غرب و جامعه ی اروپایی به سلامت خود بسیار اهمیت میدهند و بین بستنی جلاتو و دیگر بستنی ها، جلاتو را انتخاب میکنند.

بازار بستنی ژلاتو در کشور های اروپایی

از آنجا که منشا ژلاتو در ایتالیا بوده است، بازار جهانی ژلاتو در اروپا از دیگر قاره های جهان رشد و پیشرفت بسیار بهتری داشته است. در بیشتر شهر های اروپایی به علت محبوبیت بسیار زیاد این بستنی شعبه های ژلاتری ها یا همون بستنی فروشی هایی که ژلاتو میفروشند وجود دارد.

در بین کشورهای اروپایی انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا، هلند، ایرلند، یونان، سوئد و بلژیک علاقه بیشتری به این بستنی ایتالیایی دارند.

و همچنین در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی کاربران اروپایی در بیشتر از 1.2 میلیون پست درباره ی بستنی ژلاتو  رضایت خود را نسبت به این دسر خوشمزه منتشر کردند.

بستنی جلاتو در ونیز ایتالیا

بستنی جلاتو در آمریکا

در آمریکا بستنی جلاتو را با نام بستنی ایتالیایی میشناسند و در این قاره نسبت به دیگر قاره ها بستنی ژلاتو بسیار صنعتی شده است.

طعم پسته ی بستنی ژلاتو در آمریکا محبوب ترین طعم است. و به دلیل کمیاب بودن این مغز در این کشور برخی از برند ها از مواد جایگزین برای پسته استفاده میکنند و این موضوع باعث نگرانی طرفداران ژلاتو در آمریکا شده است. به همین خاطر معیار هایی برای تشخیص ژلاتوی اصل در بین آن ها جا افتاده است. به طور مثال بستنی ژلاتو نباید رنگ روشنی داشته باشد و روشنی این بستنی را دلیل شیر و خامه ی زیاد آن میدانند. در ایالات متحده در همه جا می‌توان ژلاتری یافت. از مرکز شهر منهتن گرفته تا استراحت گاه های اسکی کلرادو، از محله ایتالیایی‌های سانفرانسیسکو تا ساحل لاس‌وگاس.

ژلاتو در کانادا یکی از دسرهای محبوب و شناخته شده است. در مکزیک ژلاتو مطابق سلیقه مردم عاشق تندی این کشور تغییر داده شده و مکزیکی‌ها طعم‌های تند را بیشتر دوست دارند.

در منطقه کارائیب و آمریکای جنوبی، مردم بیشتر علاقه دارند ژلاتری‌هایی را بیابند که یک ایتالیایی اصیل آن را اداره می‌کند. چون طعم‌های اصیل را می‌توان آن جاها یافت.

بستنی جلاتو در افریقا

بستنی جلاتو در آسیا و آفریقا

بازار جهانی ژلاتو در کشور های آفریقایی و آسیایی به خوبی کشور های غربی نیست. اما شرکت های بستنی ژلاتو ی معتبر جهان امید دارند که روزی ژلاتو مانند پیتزا در این کشور ها شناخته میشود. به همین علت تور های آموزشی با ژلاتری های متخصص ایتالیایی به این کشور ها سفر میکنند.

در کشور های شرق آسیا بعد از آموزش دیدن دوره های ژلاتوی ایتالیایی، توانسته اند ژلاتو با قابلیت های جالبی تولید کنند.

در کشور های عربی میتوان این بستنی را در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای آن به صورت بسته بندی شده پیدا کرد.

اما در ایران، مردم کشورمان تازه با این طعم خوشمزه آشنا شده‌اند، و به نظر می‌رسد که خیلی زود طعم بستنی ایتالیایی در کشور ما فراگیر خواهد شد.

طعم های بستنی ژلاتو

بهترین بستنی فروشی تهران کجاست؟

با این تفاسیر ما به شما پیشنهاد میکنیم اگر ساکن تهران هستید یا به آنجا سفر کردید، اگر تا به حال بستنی ژلاتو را امتحان نکرده اید، حتما این تجربه را در برند چوبیک داشته باشید. اگر خواهان طعم، مزه، بافت و کیفیت درجه یک هستید، بهتر است حتماً بستنی ژلاتو ی چوبیک را امتحان کنید. با توجه به این که بازار بستنی جلاتو در ایران نوپا بوده و تاکنون چند تولید کننده معدود وارد تولید آن شده‌اند. اما شما عزیزان میتوانید بهترین بستنی ژلاتوی ایران را در شعب چوبیک که به صورت تخصصی روی این دسر مقوی و خوشمزه کار کرده اند امتحان کنید.

به همراه دوستان و خانواده میتوانید لحظات بسیار لذت بخشی را با چوبیک ثبت کنید.

بستنی جلاتو اسکوپی

طرز تهیه بستنی ایتالیایی جلاتو

در کشورهای مختلف روش های مختلفی برای تهیه بستنی ایتالیایی جلاتو وجود دارد که هر کدام نسبت به مواد اولیه موجود در آن کشور و زائقه مردمانش متفاوت است. ولی طرز تهیه بستنی جلاتو ایتالیایی بطور کلی به شرح زیر است.

مراحل اول

قبل از هر چیز در یک ظرف متوسط مقداری آب‌ ولرم بریزید سپس پودر ژلاتین‌ را به آن اضافه کنید 5 دقیقه‌ بعد مقداری‌ شیر پاستوریزه کم چرب بهمراه وانیل و کره‌ را در ظرفی جداگانه‌ مخلوط کنید و روی‌ شعله ملایم‌ قرار دهید، مواد را خیلی آرام‌ هم‌ زنید تا شیر و کره‌ حین گرم شدن با هم مخلوط شوند. بعد اینکه شیر و کره باهم کاملا مخلوط شدند، ظرف‌ را از روی‌ حرارت بردارید و ژلاتین‌ را به‌ آن‌ اضافه‌ کنید تا بطور کامل باهم ترکیب شوند، پس‌ از آن‌ بگذارید این‌ مایه‌ خنک شود و چندمرتبه هم‌ بزنید تا سفت‌ نشود.

مرحله دوم

در ظرف دیگر سفیده ها را هم‌ بزنید تا حالت پف کردگی پیدا کند. سپس‌ پودر شکر را آرام به‌ سفیده ها اضافه‌ کنید و هم‌ بزنید که‌ مایه تان‌ کاملا غلیظ شود، در این‌ حین‌ آب لیموترش تازه را به‌ آن‌ اضافه‌ کنید و به‌ مدت‌ حدود یک دقیقه هم‌ بزنید. سپس مخلوط شیر را که‌ خنک شده‌ به‌ تدریج‌ به‌ مواد اضافه‌ کنید و آرام‌ مخلوط کنید.

مرحله سوم

حالا نوبت آن رسیده که بستنی‌ را درون‌ دستگاه‌ بستنی ساز ریخته و در صورتی‌ که‌ بستنی ساز ندارید بستنی را در ظرف‌ فلزی گودی‌ بریزید و آن‌ را در فریزر با درجه‌ سرمای بالا قرار دهید.

مرحله چهارم

حدود یک ونیم ساعت بعد بستنی‌ سفت‌ می شود، در این‌ هنگام‌ آن‌ را با همزن‌ آن‌ قدر بزنید تا نرم‌ و یکدست‌ شود. و حالا نوبت اضافه کردن شکلات یا بیسکویت‌ تکه ای در بستنی است. این مواد را به‌ بستنی اضافه‌ کنید. سپس‌ در ظرف‌ را محکم‌ ببندید و مجدد‌ آن‌ را داخل‌ فریزر با درجه‌ کم‌ حدود یک ساعت بگذارید.

در طرز تهیه بستنی جلاتو می توان از میوه ها و شکلات ها بیسکوئیت ها با طعم های مختلف استفاده کرد که هر کدام نسب به ذائقه شما می تواند خیلی خوشمزه یا معمولی به نظر برسد.