• نوشته شده در: مرداد, ۲۰ ۱۴۰۰
 • توسط: کارشناس


 • جلاتو یا اکبر مشتی، کدامیک بهتر است؟

  بستنی اکبر مشتی

  اگر ساکن تهران باشید و به بستنی علاقه مند، حتما بستنی جلاتو ایتالیایی و همینطور نام اکبر مشتی به گوش شما رسیده است. بستنی های اکبر مشتی هم خیلی معروف و هم خیلی خوشمزه هستند. اما اکبر مشتی چگونه به این شهرت در بستنی فروشی رسید؟

  بستنی نونی

  ایده بستنی اکبر مشتی از کجا و چگونه بوجود آمد؟

  اکبر مشتی نخستین ایرانی ای بود که تجارت بستنی را آغاز کرد و یک فرد ملایری بود. او حدود 70 سال پیش در 20 سالگی با شخصی به نام محمد ریش آشنا شد. محمد ریش از طریق آشنایانش در دربار مظفرالدین شاه با بستنی آشنایی داشت. پس از شروع سلطنت رضا شاه، این دو نفر بازار ایران را مناسب باز کردن یک بستنی فروشی دیدند و به این ترتیب نخستین بستنی فروشی ایرانی در خیابان ری نبش خیابان ادیب الممالک شروع به فعالیت کرد. محمد ریش بعد از دو سال از این کار کنار کشید و اکبر مشتی به تنهایی کار را جلو برد.

  او زحمات زیادی برا این کار کشید. زمستان ها در کوه های اطراف تهران دنبال یخ میگشت چون آن زمان در کشور یخچال وجود نداشت. مشتریانش هم درباریان و هم مردم عادی بودند. او در بستنی هایش از سرشیر، گلاب و زعفران استفاده می کرد که باب میل مردم ایران بود و با نوع خارجی بستنی ها تفاوت داشت. بجای مواد افزودنی مصنوعی هم از گیاهان برای تولید بستنی اش استفاده می کرد. پسرش درباره او میگوید: یکبار فخرالدوله (مادر علی امینی) اکبر مشتی را با خودش به فرانسه برد تا برایشان بستنی سرو کند. آوازه ی بستنی اکبر مشتی بعد ها به خارج از ایران هم رسید. اکبر مشتی در تهران تنها یک شعبه دارد و پس از سال های زیادی که از مرگ اکبر مشتی می گذرد هنوز پابرجاست و به مردم بستنی میفروشد و هنوز هم که هنوز است طرفداران زیادی دارد.

  بستنی جلاتو قیفی

  مقایسه بستنی اکبر مشتی و بستنی جلاتو ایتالیایی

  در مقایسه با بستنی اکبر مشتی، نوع جدیدی از بستنی به نام بستنی جلاتو یا بستنی ایتالیایی به تازگی وارد ایران شده است و طرافداران خاص خودش را پیدا کرده و هر روز هم به مجبوبیتش افزوده می شود.

  جلاتو در ایتالیایی به معنی بستنی است اما تفاوت هایی با بستنی عادی دارد. جلاتو در مقایسه با بستنی، چربی کمتر و همچنین سردی کمتری دارد و در دمای کمی بالاتر از بستنی نگهداری و سرو می­شود. از دیگر ویژگی­های جلاتو، وجود هوای کمتر در بستنی و بافت غنی آن است. بنابراین طعم قوی­تر و بهتری را به شما منتقل می­کند. در جلاتو از شیر بیشتر و خامه­ی کمتر استفاده می­کنند و برای رسیدن به بافت غلیظ و خامه­ای آرام تر هم زده می­شود.

  بستنی فروشی های معروفی هستند که جلاتو به بازار عرضه می کنند و جزو بهترین بستنی فروشی های تهران شناخته شده اند.

  جلاتو بهتر است یا اکبر مشتی؟

  در پاسخ به این سوال می تواند گفت جواب قطعی وجود ندارد!

  درست است که اکبر مشتی نیز اصول اولیه ی بستنی سازی را از خارج از ایران فراگرفته اما سعی کرده آن را با توجه به ذائقه مردم کشور تغییر دهد و از مواردی استفاده کند که سلیقه ی بیشتر ایرانی ها را شامل شود که این نکته مثبتی است. اما از طرفی اکبر مشتی همین یک نوع را بستنی را عرضه میکند هرچند که خیلی با کیفیت و خوشمزه باشد، اما تنوع رنگ و طعم ندارد.

  در مقایسه با اکبر مشتی، جلاتو بستنی اصیل ایتالیایی است و تمام تکنیک های آن از ایتالیا فراگرفته شده و هیچ تغییری روی آن ایجاد نشده. اما از طرفی جلاتو در طعم ها و رنگ های بسیار زیادی عرضه می شود که میتواند تمام سلایق را پوشش دهد و برای هرکسی با هر سلیقه ای بستنی خوشمزه ای داشته باشد.

  اگر شما به دنبال تجربه های جدید و هیجان انگیز از بستنی هستید، جلاتو بهترین انتخاب برای شما است. هر چند که هرازگاهی بهتر است سری به طعم نوستالژی و خاطره انگیز بستنی سنتی نیز بزنید. طعم اصیل ایرانی با ترکیب گلاب و زعفران!