• نوشته شده در: آبان, ۱۰ ۱۴۰۰
 • توسط: کارشناس


 • علت محبوبیت جلاتو در ایران چیست؟

  محبوبیت جلاتو در ایران

  می‌دانید که بستنی دسر یخ‌ زده بسیار لذیذ و محبوبی است. نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا مردم در هر سن و سالی از بستنی به عنوان یک دسر خوشمزه، مقوی و سالم استفاده می‌کنند. بستنی انواع مختلفی دارد که یکی از جدید و خوشمزه‌ ترین آن‌ها، جلاتو است. در این مقاله می‌خواهیم علت محبوبیت جلاتو در ایران را به شما بگوییم. اما قبل از آن باید انواع بستنی در ایران را بشناسیم و تاریخچه کوتاهی از آن بدانیم. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید ابتدایی‌ ترین بستنی توسط مردم ایران به چه شکلی تهیه شده است و ایرانیان در چه زمانی به دستگاه بستنی‌ ساز دسترسی پیدا کرده‌اند، همراه ما باشید تا توضیحات بیشتری را درباره بستنی و جلاتو بخوانید.

  علت محبوبیت جلاتو در ایران چیست؟

  تاریخچه بستنی در ایران

  چندین سال پیش ایرانیان در درون کاسه‌ ای مقداری برف می‌ریختند و کمی آب انگور را روی آن می‌پاشیدند و آن را به عنوان دسر در تابستان می‌خوردند. این اولین خوراکی شبیه بستنی در بین ایرانیان بود. کمی بعد بستنی را به صورت دستی تولید کردند. در این روش بستنی درون بشکه‌ ای دوجداره تولید می‌شد. درون بشکه شیر، شکر، خامه، زعفران و ثعلب می‌ریختند و در جداره بیرونی نمک و یخ می‌ریختند. مدام بشکه را تکان می‌دادند تا بستنی زعفرانی درست شود. ساخت بستنی از اروپا به ایران منتقل و در بین ایرانی‌ها متداول شد. که تقریبا با همین روشی که گفته شد بستنی‌ها تولید می‌شدند. البته کمی بعد نان مخصوصی نیز همراه با بستنی عرضه می‌شد. سال‌ها بستنی به همین شیوه در مغازه‌های بسیار معدودی در ایران به فروش می‌رفت. بستنی‌ها پر از گلاب، هل و خامه بودند. این نوع بستنی‌ها کش می‌آمدند و رنگ سفیدی داشتند. فروشندگان بستنی را لای دو نان حصیری می‌گذاشتند و می‌فروختند. حدود سال 1329 بستنی ماشینی کالیفرنیا عرضه شد. کمی بعد تر بستنی‌ها زرد رنگ و زعفرانی شدند. حتما اسم اکبر مشتی یا اکبر مشهدی را شنیده‌اید. او که زمانی یکی از بهترین بستنی فروشی‌های تهران را داشت معتقد بود که بستنی ایرانی باید با بستنی خارجی متفاوت باشد پس ما باید در بستنی‌ها خامه، گلاب و زعفران بیشتری استفاده کنیم. در اواخر دهه چهل شمسی دستگاه بستنی ساز وارد ایران شد. جالب است بدانید که اکبر مشتی به دلیلی که گفته شد از آن دستگاه استفاده نمی‌کرد. بستنی سنتی قدیمی در همان ایام با نظر اکبر مشتی تهیه و بسیار محبوب شد. این بستنی هنوز هم با پودر پسته و تکه‌های خامه در ایران پرطرفدار و محبوب است. جلاتو یا اکبر مشتی، کدامیک بهتر است؟ این یکی دیگر از سوالاتی است که افرادی که عاشق بستنی هستند باید به آن جواب بدهند.

  بستنی‌های پرطرفدار در ایران

  برای کسانی که عاشق بستنی هستند فرقی نمی‌کند که کی، کجا و چه نوع از بستنی را بخورند. این خوراکی آن‌ قدر خوشمزه و لذیذ است که برای آن‌ها فقط خوردن آن مهم است زیرا بستنی یکی از خوشمزه‌ و سالم‌ ترین رژیم‌ های دنیا است و می‌تواند کام همه را شیرین کند. تعدادی از این بستنی‌ها ایرانی هستند یعنی از ابتدا در ایران تهیه شدند و دستورالعمل آن‌ها مختص ایرانی‌ها بوده است و بعضی دیگر طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده‌اند.

  بستنی سنتی

  دستور تهیه این بستنی با سایر بستنی‌ها متفاوت است. در این بستنی از تخم مرغ ، آرد و ثعلب استفاده می‌شود. زعفران، گلاب و پسته طعمی بسیار ایرانی به این بستنی می‌دهند. تکه‌های خامه موجود در بستنی سنتی باعث متفاوت و لذت بخش بودن این بستنی شده است.

  فالوده

  می‌توانیم فالوده را نیز جزو دسته بستنی‌ها به شمار بیاوریم. این دسر لذیذ را با آب لیمو و شهد آلبالو می‌خورند. خوردن این دسر در گرمای تابستان بسیار لذیذ است و شما را خنک می‌کند.

  فالوده

  بستنی یخی یا آلاسکا

  بستنی‌های یخی یا آلاسکا بستنی‌ هایی بر پایه شیر و آبمیوه هستند. می‌توان این بستنی‌های یخی را با آبمیوه‌های طبیعی و کمی شیرین کننده به همراه شیر در خانه نیز تهیه کرد. رنگ آلاسکا بستگی به رنگ آبمیوه شما خواهد داشت.

  بستنی جلاتو

  بستنی جلاتو یک بستنی بسیار محبوب در سراسر دنیا است. این بستنی در طرح‌ها و رنگ‌های زیادی تولید و عرضه می‌شود. جلاتو یک نوع بستنی ایتالیایی است که طرز تهیه‌ ی آن با سایر بستنی‌ها متفاوت است. بافت جلاتو غلیظ‌تر از بستنی‌های معمولی است و هوای کمتری نسبت به آن‌ها دارد. نرم‌ تر از سایر بستنی‌های دیگر است. در جلاتو خامه‌ی کمتری نسبت به سایر بستنی‌ها مصرف می‌شود. در تهیه این نوع بستنی از تخم مرغ استفاده نمی‌شود.

  محبوبیت جلاتو در ایران

  جلاتو در سراسر دنیا بسیار محبوب است. این محبوبیت به ایران نیز رسیده است. بستنی‌هایی مقوی، خوشمزه و بسیار سالم که به سرعت جای بستنی‌های معمولی را در بین مردم گرفته‌ اند. این محبوبیت بی علت نیست؛ بخشی از این محبوبیت به عواملی بر می‌گردد که به آن می‌پردازیم. همان‌ طور که گفته شد جلاتو دارای بافت غلیظ و هوای کمتری نسبت به سایر بستنی‌ها است؛ این امر باعث می‌شود که بستنی شما دیر آب شود. یعنی شما این امکان را خواهید داشت که جلاتو را بیشتر از حد معمول در هوای آزاد نگه دارید و میل کنید. عامل دیگری که باعث این محبوبیت شده است، چربی بسیار کم در این بستنی است. معمولا سایر بستنی‌ها حدود پانزده الی بیست و پنج درصد چربی دارند. اما در این دسر خوشمزه ایتالیایی حدودا چهار الی نه درصد چربی وجود دارد. اگر به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهید و یا از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنید، باید بدانید که جلاتو می‌تواند انتخاب مناسبی به عنوان دسر و یا میان وعده غذایی شما باشد. این درصد چربی پایین باعث می‌شود که شما طعم جلاتو را بهتر درک کنید. می‌دانید که جلاتو در طعم‌های بسیار مختلفی تهیه می‌شود. این عوامل در کنار هم باعث جذابیت جلاتو در ایران شده‌اند. درست است که مدت زمان بسیاری از تهیه این بستنی در ایران نمی‌گذرد اما جلاتو با سرعت زیادی جای خود را در میان مردم باز کرده است.

  محبوبیت جلاتو در ایران

  جلاتو در شعب چوبیک

  مجموعه چوبیک مفتخر است تا بستنی‌های جلاتو را در رنگ‌ها و طعم‌های مختلف برای شما مشتریان گرامی تهیه و عرضه کند. اگر به فکر سلامتی خود هستید بستنی‌های جلاتو انتخاب بسیار مناسبی برای شما هستند. مجموعه چوبیک به صورت حضوری در شعب چوبیک میزبان شما عزیزان است. همچنین می‌توانید محصولات ما را به صورت غیر حضوری، بدون افت کیفیت در کوتاه‌ ترین زمان ممکن سفارش دهید. مجموعه چوبیک در فضایی گرم و صمیمی منتظر حضور شما بستنی دوستان عزیز و گرامی است.